Copyright © 2020 - Yıldızgören.Com

İngiltere'de Eğitim

İngiltere Hakkında: Avrupa'nın batısında, Büyük Britanya Adası'nda yer alan İngiltere, Birleşik Krallığı meydana getiren Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda'nın da aralarında olduğu 4 ülkeden biridir.Başkenti Londra, nüfusu 57.411.000 olan İngiltere’nin resmi dili ingilizce olmakla beraber bölgesel olarak İrlandaca, Galce ve İskoçya’nın çeşitli lehçeleri ile beraber “Kernevek” dili de konuşulmaktadır.


İngiltere'nin Etnik yapısı:
% 86,9 Beyaz ( Britanyalı ve İrlandalı)
%2 Siyah ( Siyah ve Afrikalı)
%1,8 Hintli
%1,6 Pakistanlı
%1,2 Melez
%0.5 Bengal
%0,4 Çinli
%0,3 Diğer ülkelerden oluşmaktadır.

İngiltere'nin Para Birimi ve Uzaklığı: İngiltere’de kullanılan para birimi “£” Sterlin (Pound) 'dur. Türkiye’ye uçakla mesafesi ise 3 saat 40 dakika civarındadır. Türkiye’den 2 saat geridedir.İngiltere muhteşem tarihi, görkemli sarayları, Popüler şehirleri, kültür çeşitliliği ve dünyaca ünlü prestijli üniversiteleri ile Amerika'dan sonra dünyanın en çok uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapan ülkesi konumundadır. İngiltere; ilaç kimya, havacılık, silah ve uzay alanlarında çok önemli bir güce sahiptir. Ülkenin göz alıcı muhteşem doğası ve tarihi ile edebiyattan bilime, müzikten sinemaya, spora kadar birçok kültürel ve sosyal alandaki geniş yelpazesinden dolayı uluslararası öğrenciler için her zaman tercih sebebi olmuştur.

İngiltere'nin Eğitim Sistemi: Dil eğitimi sürecinde hep duymaya alışık olduğumuz  bir cümle vardır; Dil bir kültürdür ve en iyi kendi kültürü içinde deneyimlenerek öğrenilir. Evet bu kesinlikle doğrudur ! Herkes doğduğunda bir dili öğrenme becerisine ve zekasına sahiptir eğer aksi bir durum olsaydı şu an konuştuğumuz lisanı ne konuşuyor ne de anlayabiliyor  olurduk. Düşünün ki; yeni doğmuş bir bebek ne zeka ne de donanım olarak bir dili öğrenmeye hazır değilken konuşabilir ve anlayabilir sürece 1 yaşından sonra ulaşmaya başlar. Zeka ve donamım olarak gelişmiş bir bireyin bu sürece ulaşması daha kısa sürededir. Bunun için tek yapılması gereken şey teorik eğitimini almaya başladığınız yabancı dili konuşulduğu ülkede, ortamda kullanarak öğrenmek yani dili kültürü içinde öğrenmektir.

İngiltere'nin Eğitim Sistemi: Çevremizdeki kişilerden hep aynı serzenişi duyarız; “Bu kadar yıldır veya süredir dil eğitimi alıyorum hala şu dili öğrenemedim. “ Aslında burada tek eksik sadece dilin konuşulduğu ortamda bulunmamaktır  ve evet bu yüzden yurtdışı dil eğitimi gereklidir. Yurtdışında dil öğrenen ve kullanan kişi öğrenmeye çalıştığı yabancı dili kültürü içinde, anadili İngilizce olan kişiler ile beraber, ortak başka bir lisanın olmadığı ortamda çok daha hızlı ve etkin öğrenebilir ve öğrenmeye çalıştığı bu yabancı lisana daha çabuk vakıf olabilir.  Aslında buradaki kilit nokta bolca yapılan pratiklerden dolayı beyin bir süre sonra otomatik olarak şartlanır , öğrenim hızlanır, kişi daha rahat anlayıp daha akıcı konuşur. Yurtdışında dil eğitimi için birçok program bulunmaktadır. Bunlarda en yaygın olanları;

Genel İngilizce Kursları: Günlük hayatta kullanmak üzere konuşma ve okuma, anlama, yazma gibi temel becerileri geliştirebildiğimiz bir programdır. Haftalık ders saatleri 20-24-25-28-30 olan  programlardır. 1 ders yaklaşık 40-55 dakika arasında okula göre değişkenlik gösterebilir.

Akademik İngilizce Kursları: Hem yine konuşma ve okuma, anlama, yazma gibi temel becerileri hem de yurtdışında eğitim görmek isteyen kişileri lisans ve yüksek lisans programlarına hazırlayan bir programdır. Bu programlar genelde haftalık 25-30 derslik programlardan oluşurlar ve 1 ders saati 45-60 dakika arasında okuldan okula değişebilir.

30 Yaş ve Üstü İngilizce Kursları: Dil eğitiminde yaş gruplarının doğru oluşturulması eğitimin verimliliği açısından önemli bir unsurdur o nedenle Genel İngilizce kurs programlarında bazı okullar yaş gruplarına göre sınıfları ayırırlar. Her okulda 30 yaş ve üstü İngilizce Kursları mevcut olmamak ile beraber bazı okullarımızda en çok tercih edilen programlar arasındadır..

Akademik yıl veya Sömestr: Normal şartlarda Genel İngilizce olarak adlandırdığımız kurslara haftanın her pazartesi öğrenciler başlayabilir ancak bazı okullarda “Akademik yıl veya Sömestri”adı altında 6 – 8 veya 9 aylık uzun dönemli ve belli başlangıç tarihleri olan programlarda verilmektedir. Aslında bu programların Genel İngilizce kurslarından program içeriği olarak bir farkı bulunmamaktadır. Farkları veya avantajları öğrenciler sınıfa belli sürelerde aynı sınıf mevcudu ile devam ederler ve  belli başlangıç tarihleri olduğu için yeni öğrenciler her pazartesi eğitime başlayamazlar. Bu programların diğer bir avantajı ise uzun dönemli ve belli başlangıç tarihli kurslar olduğu için ücretleri %10 - %20 arasında daha indirimlidir.

***Tüm bu programlara her seviyeden öğrenci kabul edilmektedir ancak bazı okullarda “beginner”dediğimiz başlangıç seviyesinde olan kişiler için belli başlı başlangıç tarihleri olabilir.

Sınav hazırlık kursları: Bu programlar genel İngilizceye kombine olabileceği gibi sadece sınav teknik ve sistemine hazırlayan format ve içerikte olabilirler. Yurtdışında lisans veya yüksek lisans yapacak olan öğrencilerin alması gereken TOEFL, IELTS, PTE, GMAT, GRE , SAT, ACT, AP PLACEMENT TESTİ TESTDAF, DSH gibi sınavlara hazırlık programlarıdır.

Mesleki İngilizce Kursları: Genel İngilizce Programlarına Entegre edilmiş Mesleki İngilizce Kursları da bazı dil okullarımızın bünyesinde bulunmaktadır. Bunlardan en popüler olanları;

 • Avukatlar için İngilizce Kursları
 • Öğretmenler için İngilizce Kursları
 • Mühendisler için İngilizce Kursları
 • Turizmciler için İngilizce Kursları
 • Media Mensupları için İngilizce Kursları
 • Tıp öğrencileri, Doktorlar ve Hemşireler için İngilizce Kursları
 • İngilizce ve Sanat Tasarım Kursları
 • Pazarlamacılar için İngilizce Kursları
 • Yöneticiler için İngilizce Kursları
 • 50 yaş ve üstü için Tatil ve İngilizce Kursları
 • İş İngilizcesi Kursları
 • Havacılık için İngilizce Kursları 

Ülke Avantajları: İngiltere'de eğitim almanın avantajlarını saymakla bitirmek pek mümkün olmasa da biz genel geçer doğrularla herkesi kapsayacak şekilde 9 maddelik bir sıralama oluşturduk.

1.Akademik Geçmişi ve Eğitim Standardı: Dünyanın en iyi, oturmuş, köklü eğitim alt yapısı İngiltere’dedir. Oxford, Cambridge gibi köklü, prestijli dünyaca tanınan eğitim kurumlarına sahip olan İngiltere kültürlerarası düzeyde eğitim gören öğrencilere üst düzey bir eğitim deneyimi yaşatmaktadır.

2.Ülke Prestiji: Eğitim kurumlarının akademik performansı, çok uzun süreli bir geçmişe sahip olmasından dolayı Amerika, Kanada ve Avustralya gibi ülkelere nazaran saygınlık ve kalite algısı toplumda her zaman daha öndedir.

3.Mesafe: Türkiye’ye çok yakın olduğu için ulaşımı daha kolaydır.  İstanbul’dan Londra'ya uçuş 3 saat 45 dakika civarında sürmektedir.

4.Yabancı Dil Öğrenmek İçin Güzel Bir Ülke: Dünya’da en çok konuşulan dillerden biri olan ingilizce, köklü bir tarih ve dilin kendi kültürü içinde en doğru kullanımı ve telaffuzu ile İngiltere’de öğrenilebilir.

5.Dünyanın Her Yerinde Kabul Gören Uluslararası Lise ve Üniversite Diplomaları: İngiltere kaliteli eğitim kurumları ile dünya çapında tanınan ve kabul gören diploma programlarına sahiptir. Kısacası ingiltere eğitim kurumlarda öğrenim gören öğrencilerin diplomalarının dünyanın her yerinde geçerli olduğu ve eğitimlerine istedikleri ülkede devam edebilme veya tamamlayabilme şansına sahip oldukları anlamına gelmektedir.

6.Eğitim Süreci: İngiltere’de genelde eğitim süreçleri 3 yıldır. Master programlarında ise bu süreç 1 yıldır. Öğrenciler daha kısa sürede eğitim hayatından iş hayatına geçebilmektedir.

7.Master Programlarına Şartlı Kabul: İngiltere’deki master programlarına öğrenciler mezuniyetlerini tamamlamadan son yıllarında ve ayrıca dil yeterliliklerini sağlamadan başvuru yapabilirler. Bu durumda üniversiteler başvuru yapan kişiye şartlı kabul vermektedir. Üniversitenin koyduğu son tarihe kadar Türkiye’de eğitimine devam eden öğrenci ingiliz üniversitelerinin istemiş olduğu yeterli not ortalamasını ve dil yeterliliğini sağlamaya çalışır.

Aynı zamanda master programlarında bazı ülkelerde şart koşulan GMAT ve GRE gibi sınavlara ihtiyaç yoktur.

8.Çalışma İzni: İngiltere lisans ve yüksek lisans öğrencilerine haftada 20 saat resmi olarak çalışma izni vermektedir

9.Profesyonel İş Deneyimi: İngiltere’de lisans programları 1 yıllık okuduğu bölümle ilgili staj programı organize etmektedir. Bu programlara “Sandwich” programlar denilmektedir. Üniversite’de 2. yılını tamamlayan öğrenciler son yıllarına başlamadan bir yıl süreli İngiltere’de iş deneyimine sahip olabilirler.Edindikleri bu iş deneyimi ile profesyonel iş yaşantılarına diğer arkadaşlarına göre bir adım önde başlayabilirler.

Konaklama: Yurtdışında eğitim alacak öğrenciler için farklı farklı konaklama seçenekleri bulunmaktadır.

Yurtdışında Eğitim Alacak Öğrenciler için İdeal Konaklama Türleri:

 • Aile yanı (pansiyoner olarak oda kiralama)
 • Tek kişilik veya paylaşımlı Öğrenci Yurtları
 • Paylaşımlı evler
 • Kiralık evler

Aile yanında konaklama: Dil eğitimine giden öğrencilerin en çok tercih ettikleri konaklama türlerinden birisidir. Tek kişilik veya iki kişilik paylaşımlı olarak bir ailenin evinde oda kiralama şeklinde olan bu konaklama türünde half-board veya full-board dediğimiz “sabah ve akşam” yemeği veya “sabah / öğlen/ akşam” yemeğini dahil olarak öğrenciler konaklar. Aynı zaman da öğrenciler bu konaklama türünde sadece kahvaltı veya yemeksiz “self- catering “dediğimiz öğrencinin kendi yemeğini kendi hazırlayabildiği, mutfağı ve mutfak ekipmanlarını kullanabileceği farklı bir formatı da seçebilirler. Bu konaklama türünde ücretlendirme ailenin yaşadığı bölgenin merkeze mesafesine göre ve seçtiği alternatife göre farklılık göstermektedir. Aile yanında konaklama okula yürüme mesafesinde 10-45 dakika , bisikletle 10-45 dakika olabileceği gibi okula 15 dakika ile 1 saat ‘lik süreçlerde toplu taşıma aracı ile ulaşılabilecek mesafede de olabilir. Ulaşım süreci seçilen şehir, ülke’ye göre değişir.

Yurtlarda Konaklama: Yurt konaklama alternatifi de dil eğitimi veya üniversite eğitimine giden öğrenciler tarafından en çok tercih edilen alternatiflerden yine birisidir. Okullar kendi kampüslerinde veya kampüslerine çok yakın mesafelerde kendi yurt alternatiflerini sunabildiği gibi okula yakın veya toplu taşıma ile ulaşılabilecek mesafede anlaşmalı oldukları yurt alternatiflerini de seçenek olarak öğrencilere sunabilirler. Tek kişilik ve paylaşımlı oda opsiyonları bulunmaktadır. Yurtların çoğunluğu öğrencilere ortak kullanım alanı olarak ekipmanlı mutfak, oturma salonu, oyun odaları, spor tesisleri imkanlarını sunabilmektedir. Bazı yurtlarda banyo ve tuvaletler öğrencinin odasında kişiye özelken bazı yurtlarda “hallbath “ dediğimiz koridorlarda ortak paylaşımlı olabilir. Öğrenciler kendi yemeklerini genelde yurdun paylaşımlı mutfaklarında kendileri hazırlarlar. Ancak bazı okullarında yurtlarında sadece “oda kahvaltı” veya “sabah ve akşam” yemeğini içeren alternatiflerde sunulmaktadır. Yurtdışındaki üniversite eğitimi veya dil eğitimi süresince özel yurtlarda kalmayı tercih eden öğrenciler genellikle konforlarından ödün vermemek adına bu seçimde bulunmaktadır.  Lokasyon ve yeterlilik durumlarına göre aile yanı konaklama türünden biraz daha maliyetli olmaktadır.

Paylaşımlı evler: Bu opsiyonda ise bazı okullar belirli sayıda ev kiralarlar ve isteyen öğrencilerini bu evlere tek kişilik veya paylaşımlı odalara yerleştirirler. Bu konaklama türünde erkekler ve kızlar aynı evi paylaşabilmektedirler ancak aynı odayı paylaşmalar. Aynı yurtlarda olduğu gibi yemeksiz bir konaklama türüdür . Öğrenciler kendi yemeklerini evin mutfağında kendileri yaparlar. Banyo ve tuvalet ortak kullanımlıdır. Yine ekonomik konaklama alternatiflerinden biri olarak düşünülebilir.

Kiralık Daireler: Genellikle lisans ya da yüksek lisans eğitimi alan öğrenciler tarafından tercih edilmektedir. Üniversite bünyesinde diğer konaklama seçeneklerine kıyas ile maliyetlerinden dolayı en az rağbet gören seçenek kiralık daireler olmaktadır.

Eğitim Almak İçin Gerekli Sınavlar:

TOEFL sınavı; anadili İngilizce olmayan kişilerin dili kullanım ve anlama becerilerini ölçer.

TOEFL iBT sınavı; internet üzerinden gerçekleşerek okuma, dinleme, konuşma ve yazma becerilerine odaklıdır.  Yılda 50 defadan fazla sunulur ve dünya genelindeki sınav yerlerinde çevrimiçi olarak uygulanır.

TOEFL PBT sınavının yerini almış olan revize edilmiş TOEFL Kağıt üzerinde Sınav, okumayı, dinlemeyi ve yazmayı ölçer. Sesli yanıtların alınmasına ilişkin teknik gerekliliklerden dolayı konuşma kısmı yoktur.

IELTS sınavı; Uluslararası İngilizce Dil Yeterlilik Sınavıdır. İngilizcenin kullanıldığı ortamlarda öğrenim görmek veya çalışmak isteyen kişilerin İngilizce dil yeterliliğini belirlemek üzere tüm dünyada uygulanan ve en çok tercih edilen İngilizce dil sınavlarından biridir.

IELTS sınavı 2 modülden oluşmaktadır: Akademik ve Genel Eğitim. Akademik sınav İngilizce konuşulan ülkelerde eğitim almak isteyen kişiler için uygulanır. Genel Eğitim modülü İngilizce konuşulan bir ülkede iş deneyimi, eğitim programları veya göçmenlik amacıyla kullanmak isteyen adaylar içindir. Üç saatlik sınav oturumu, konuşma ve yazma (birlikte), dinleme ve okuma olmak üzere üç bölümden oluşacaktır. Çoktan seçmeli sorulardan makale yazımına ve bilgilerin yorumlanmasına kadar değişik formatlarda yirmi farklı soru bulunmaktadır.

*** IELTS (Akademik/Genel Eğitim) ile UKVI için IELTS (Akademik/Genel Eğitim) arasında test formatı bakımından hiçbir fark yoktur. Sınav içerik, format, zorluk düzeyi ve puanlama bakımından aynıdır. Ancak sonuçlarınızı içeren Sınav Sonuç Belgesi, Birleşik Krallık İçişleri Bakanlığı tarafından onaylanmış resmi bir IELTS UKVI merkezinde sınava girdiğinizi göstermek için biraz daha farklıdır.

PTE sınavı;  PTE Sınavı YDS ,IELTS ve TOEFL'a göre çok daha kolay, hedeflediğiniz skoru almak için kısa sürede sonuç veren bir sınavdır.

PTE Academic ( Pearson Test of English) , dinleme, okuma, konuşma ve yazma olmak üzere 4 temel dil becerisinin değerlendirildiği bilgisayar tabanlı bir İngilizce dil sınavıdır. İngilizce dil yeterliliğini kısa sürede belgelemek, esnek sınav tarihlerinden faydalanmak, 2 yıl boyunca sınırsız sınav sonuç belgesi almak gibi faydalarından dolayı PTE Academic son zamanlarda öğrencilerin çok tercih ettiği bir sınav olmuştur.

Genel Kültür Seviye Sınavları:

GRE sınavı; GRE, Amerika Birleşik Devletleri ve diğer ülkelerde (Türkiye dahil) İngilizce eğitim veren üniversitelerdeki mühendislik ve sosyal bilimler başta olmak üzere yüksek lisans ve doktora eğitimi alabilmek için girilmesi gereken bir sınavdır. Sınavda adayların, verbal reasoning, quantitative reasoning, critical thinking and analytical writingskills dair yetenekleri ölçülmektedir.

GMAT sınavı; çoğunlukla yurtdışında İşletme üzerine yüksek lisans MBA gibi programlara başvuran öğrencilerden istenilen bir sınavdır. İşletme alanında iddialı ve prestijli olan Üniversiteler için bu sınavdan alınan puan önemlidir. Gmat Sınavı Management Admission Council ( GMAC) tarafından yönlendirilen ve Pearson VUE tarafında gerçekleştirilen bir sınavdır. Bu sınav sayısal, sözel, yazınsal analitik ve akıl yürütme/muhakeme olmak üzere 4 bölüme ayrılmıştır.

SAT sınavı; Türkiye’deki üniversitelerde öğrenim görmek isteyen yabancı uyruklu öğrenciler ile Amerikan üniversitelerinde lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerin girdiği ve sonuçlarını bu üniversitelere başvururken kullandıkları sınavdır. College Board tarafından düzenlenen SAT testi SAT 1 (Reasoning Test) ve SAT 2 (Subject Test) olmak üzere iki ayrı sınavdan oluşur.

SAT 1 Eleştirisel Okuma, Matematik, Yazma

SAT 2 Almanca, Biyoloji, Çince, Fizik, Fransızca, İspanyolca, Japonca, Kimya, Latince, Matematik ve Tarih gibi konu testlerinden oluşur.

ACT sınavı; Birçok Amerikan üniversitesi tarafından kabul gören öğrencilerin lisans kabul sürecindeki önemli testlerden biridir. ACT açılımı, “American College Testing” dir.

ACT sınavı tüm Amerikan üniversiteleri tarafından aday analizi için kriter olarak kullanılmaz, ancak iyi puanlı üniversitelere girişte SAT testi (Scholastic Aptitude Test) yada ACT sınavı istenilir. ACT sınavı veya SAT testi sonuçlarına sahip olmanız üniversite başvurularınızda size öncelik yaratır.

ACT sınavı, İngilizce, Matematik, Fen ( Mantık Odaklı) , Okuma ve Yazma olmak üzere 5 bölümden oluşmaktadır.

AP Placement Test; Amerika Birleşik Devletleri’nde uygulanan ve öğrencilerin dünyanın tanınmış üniversitelerine kabul edilmelerinde önemli rol oynayan bir sınavdır. ABD dışında 60’ın üzerinde ülkede geçerliliği olması AP’ ye verilen önemi daha da arttırmaktadır. AP sınavı kısa cevaplı, çoktan seçmeli veya kompozisyon tarzında sorulardan oluşmaktadır. Çoktan seçmeli sorular bilgisayar tarafından, kompozisyonlar ise uzman bir kurul tarafından değerlendirilir. AP sınavları her yıl Mayıs ayında gerçekleştirilmekte ve sonuçları Temmuz ayında açıklanmaktadır.

İngiltere’de Yaşam: İngiltere zengin tarih ve kültür yapısından dolayı müzeleri, sanat galerileri, dünyaca ünlü müzikal şovları, tiyatroları, parkları ve müzik etkinlikleri ile çok doyurucu kültürel ve sosyal değerlere sahiptir.

İngiltere’de her zaman yapacak bir şey bulursunuz. İster bir kahve içmek için arkadaşlarınız ile buluşun, dar sokaklarında tarihi binalarının arasında gezin, ister film izleyin, ister tiyatroya gidin, ister canlı bir orkestra performansını izleyin, otantik kafelerinde ve publarında bir şeyler için , restoranlarında yemek yiyin. İngiltere’de yapacak bir şey her zaman bulunur.

Aynı zamanda dil eğitimi veren kurumlar öğrencileri için sürekli aktivite ve etkinlikler düzenleyerek dil eğitimine gelmiş olan öğrencilerini bir araya getirip hem eğlenerek güzel vakit geçirmelerini, hem de dili kullanmalarını sağlayacak platformu oluşturmaya çalışırlar.

İngiltere, sanıldığının tam aksine tipik misafirperverliğinin yanında diğer Avrupa ülkelerine nazaran ırkçılığın minimum seviyede olması, birbirine saygı duyan güler yüzlü insanları, doğa ile iç içe sportif yaşamı, çok kültürlü kampüs yaşamı, kafeleri, restoranları, bohem şehirleri, muhteşem mimarisi, canlı ve heyecan verici gece hayatı ile öğrencilerin en çok tercih ettikleri ülkeler arasında ilk sıralardadır. İngiltere nüfusunun büyük çoğunluğu Londra’da yoğunlaşmıştır. Ülke olarak hem dünyanın en önemli iş hem de finans merkezi olan Londra birçok öğrencinin vazgeçilmezidir.

İngiltere denildiğinde ilk akla gelen şehir Londra olsa da  muhteşem güzel plajları ile Devon, Roma döneminden kalma tarihi binaları ve geçmişi ile Bath, müzeleri, sanat galerileri, futbol takımı ile ünlü liman kenti Liverpool,  18. yüzyılda dünyanın sanayileşmiş ilk şehri ve bugün futbol kulübü ile sayısız başarıya imza atmış Manchester, sahil , eğlence ve otantik dar sokakları ile Brighton ve Bournemouth yabancı öğrencilerin sıklıkla tercih ettiği şehirler arasındadır.

Dünyanın sayılı kültür merkezlerinden biri olan İngiltere’de 500’ü aşkın sayıda müzik festivali başta olmak üzere , tiyatro, sanat, edebiyat festivali düzenlenmektedir.

İngiltere’de İklim: İngiltere denilince ilk aklımıza gelenlerden biri de meşhur puslu havası ve hiç bitmeyen yağışlardır. İngiltere’de ılıman okyanus iklimi hüküm sürmektedir. Kış aylarında sıcaklığın sıfırın altına düştüğü, yaz aylarında da sıcaklığın 32 derecenin üstüne çıktığı pek görülmez. Nem oranı yüksektir ve yıl boyunca yağış görülmektedir. Hava durumu gün içinde bile değişiklik gösterebilmektedir. En soğuk ayları  ocak ve şubat, en sıcak ayı ise temmuz ayıdır. mayıs, haziran, eylül ve ekim ayları oldukça ılıman geçer.

İngiltere’de Toplu Taşıma ve Ulaşım: İngiltere aynı zamanda toplu ulaşım ağının çok gelişmiş olduğu bir ülkedir. Şehir içinde metro, otobüs, tren, tur otobüsleri ve bisiklet ile ulaşımı sağlayabilirsiniz.

Londra’da ulaşım: Londra’da ulaşım TfL (Transport for London) şirketi tarafından idare edilmektedir. Tek seferlik bilet için istasyonlardan bilet alabilir veya uzun süreli kalacak olan öğrenciler “OysterCard” veya “Travel Card” tercih edebilirler. Oyster kartı 5 Sterlin’e alıp istediğiniz kadar yükleme yapabilirsiniz.

Londra ‘da ulaşımda en çok tercih edilen araçlardan birisi de efsanevi siyah taksileridir. Taksimetre sistemi ile çalışan taksilerde sürücü ile pazarlık yapabilirsiniz. Ancak toplu taşıma araçlarına göre ücretleri daha yüksektir. Genelde kilometre başına 5-8 sterlin arasında çalışmaktadırlar.

Londra’da Metro ile Ulaşım: Şehir 6 zone'dan yani bölgeden oluşmaktadır. 1. Zone merkeze en yakın olan bölge, 6. Zone ise en uzak bölgedir. Bölgeler arası mesafeye göre bilet fiyatları farklılık göstermektedir.

Zone’lara (bölgelere) göre günlük bilet fiyatları 4.80 Sterlin ile 6 Sterlin arasında farklılık gösterir.

Tren ile ulaşım: Şehirlerde tren ağı çok yaygın olduğu için OsyterCard veya alacağınız seyahat kartı ile istediğiniz mesafede yolculuk yapabilirsiniz.

Bisiklet ile ulaşım: İngiltere’deki en yaygın, en çok tercih edilen ulaşım türü olduğunu söyleyebiliriz. Genelde öğrenciler ulaşımı ekonomik maliyetlere çekebilmek için bisiklet kiralamayı veya satın almayı tercih ederler.

İngiliz Mutfağı: Geleneksel İngiliz yemeklerinin temelinde patates, haşlanmış sebze ve fırınlanmış et çok önemli bir yer tutar. Fish and chips dediğimiz yanında patates kızartması ile sunulan balık ‘da öğrencilerin tercih ettiği en popüler İngiliz yemeklerinin arasındadır. Yorkshire adındaki pudingleri en çok duyacağınız tatlı türüdür. İngilizler bunu bir tatlı olarak değil yemeğin bir parçası olarak tüketmeyi tercih ederler. Etli ve etsiz börek Restoran ve barların olmazsa olmaz menülerinde yer alır. İngiliz kahvaltısında ise; bizim kültürel olarak çok tercih etmediğimiz yumurta, domuz eti, sosis , domates, fasulye , tost ve bazen de mantar yer almaktadır. Özellikle Londra İngiliz, Türk, Hintli, Asyalı ve diğer pek çok milletten buraya yerleşmiş karışık popülasyonu sebebiyle hem kültürel hem de gastronomik anlamda çeşitlilik cenneti diyebiliriz.

Bulabileceğiniz en ucuz yemek çeşitlerinin ortalama fiyatları baz alacak olursak:

Kahvaltı için en az 3-4 Pound civarında, ortalaması 5-6 Pound seviyesindedir.

Öğle Yemeği (sandviç alıp şehri gezmeye devam edeceğinizi düşünürsek) 3-4 Pound civarında.

Bir cafe veya pubta basit bir öğle yemeği yemek isterseniz de en az 6-7 Pound civarı.

Akşam yemeği bütçeniz de en az 10-15 Pound civarında olacaktır ancak iyi bir restoranda ise 50 pound’a kadar yemek ücreti çıkabilir.

Paylaş:
Print
Copyright © 2020 - Yıldızgören.Com